Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 9:00 - 16:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu po ČR ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Co je Harris Tweed?
07.04.2018

Co je Harris Tweed?

Ve skotských vodách, za ostrovem Skye, leží neúrodný skalnatý ostrov Harris. Před sto padesáti lety zde ostrované vytvořili unikátní látku, ručně tkaný tvíd. Tato velmi oblíbená látka je dnes známá pod označením "Harris Tweed". Původně byla vlna myta měkkou rašelinovou vodou a pak barvena barvami z místních rostlin a mechem vyškrábaným z hornin. Příze byla tkaná na velmi raném typu dnešních tkalcovských stavů a veškěrá práce probíhala pouze ručně.

 

Tato vysoce kvalitní látka tkaná ze 100% vlny se později stala všeobecně známou a celosvětově vyhledávanou. A to známou natolik, že začlo docházet k vytváření různých nekvalitních imitací a k falšování této tkaniny. Proto v roce 1909 došlo z vytvoření ochraného označení "Harris Tweed". Byla vytvořena ochranná známka "Orb", kterou je označena každá Harris Tweed látka. Dodnes je Harris Tweed jedinou látkou na světě, která je chráněna zákonem parlamentu. To znamená, že musí být vyrobena ze 100% čisté surové vlny, barvené, odstředěné a dokončené na Vnějších Hebridách a tkaná ručně ostrovany v jejich domovině na ostrově Lewis, Harris, Uist, nebo Barra.

Látky Harris Tweed prochází přísnou kontrolou, každodenně je kontrolována jejich kvalita. Každých 50 metrů tkaniny je kontrolováno a schváleno předtím, než dojde k ručnímu oražení razítkem s ochrannou známkou Orb.

Žádná jiná tkanina nemůže používat označení Harris Tweed. Je úžasné, že v dnešní moderní přetechnizované době, kdy se vše vyrábí v obrovských fabrikách, ještě existuje výroba, kde probíha vše ručně a všechny výrobní postupy jsou šetrné ke svému okolí, lidem a přírodě.

To vše splňují látky Harris Tweed.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2018 - 2021 K76 s.r.o.